Kreslenie portrétu mamy. Integrovaná hodina ku Dňu matiek pre deti staršieho predškolského veku

Majstrovská trieda "Kytica pre mamu"

Novikova Raisa Andreevna, učiteľka materskej školy
Miesto výkonu práce: GBDOU materská škola č. 58 kombinovaného typu, okres Primorsky v Petrohrade
publikum: Tento materiál bude užitočný pre učiteľov stredných a vyšších skupín, ako aj pre rodičov.
Účel: Blíži sa nádherný sviatok Dňa matiek. Na tento jasný sviatok chcem dať svojej najbližšej osobe, mojej matke, všetko svoje teplo a lásku. Ale popri všetkom vyššie spomenutom chcem darovať darček, ktorý bude mamám pripomínať našu lásku nielen 30. novembra, ale aj v ktorýkoľvek iný deň, ktorý vyčarí mamám úsmev pri pohľade naň. A ako viete, najlepší darček je ten, ktorý ste vyrobili vlastnými rukami.
Cieľ: rozvoj umeleckej a estetickej kultúry s využitím neštandardných techník výtvarného prejavu.
Úlohy:
- rozvoj tvorivých schopností;
- zlepšenie vyjadrovacích schopností;
- rozvoj predstavivosti a fantázie dieťaťa.
Materiály: biely list papiera A3, kvaš, špongia, ceruzka, noviny, farebný papier, paleta, štetce, dierovač, pohár vody, lepidlo.

Na bielom hárku podmienečne označíme, kde sa budú nachádzať kvety


Aby náš obrázok vyzeral pôsobivejšie, musíme pridať pozadie. Na to potrebujeme modrý kvaš, pohár vody a špongiu. Špongiu najskôr namočíme do vody a jej špičku ponoríme do kvašovej trubice, potom kvaš opatrne nanesieme špongiou na biely plát.


Teraz prejdime ku kvetom. Nakreslíme ich pomocou pokrčených novín, treba odtrhnúť štvorec cca 30X30 a zmačkať ho do gule. Ak sú kvety rôznych farieb, tak si pre každú farbu pripravíme vlastnú hrudku. Na palete som použil jednorazový tanier, nalejte kvaš.


Namočte hrudky novín do farby a potom ich naneste na list.


Teraz musíte nakresliť vázu, na to vezmeme kefu a kvaš (farba môže byť ľubovoľná), použil som modrú.


Po nakreslení vázy ostáva už len nakresliť konáre a listy zeleným gvašom.


Šedou farbou označujeme povrch, na ktorom váza stojí.


Začneme zdobiť našu vázu, na to použijeme dierovač na vytvorenie kruhov z farebného papiera, potom ich prilepíme a dáme váze vzor.



Nakoniec ozdobíme naše kvety a rozžiarime ich. Na tento účel používame kvaš so zlatými a striebornými jiskrami.


Ukázalo sa, že je to nádherný darček pre drahé matky.
Ďakujem všetkým za pozornosť!

Tatiana Prokofieva

Integrácia vzdelávania regiónoch: "socializácia", "komunikácia", "Umelecké a estetické"

Druhy detských aktivít: hravý, komunikatívny, produktívny.

Úlohy:

1. Rozšírte predstavy detí o dovolenke "Deň matiek"

2. Formovať vedomosti detí o žánri maľby - portrét. Učte sa nakresliť portrét mamy, pozorovanie tvaru, proporcií, umiestnenia častí tváre na výkrese; sprostredkovať ich charakteristické, individuálne črty mamičky(farba očí, vlasov).

3. Pestujte lásku, starostlivosť, nežný postoj k osobe, ktorá je vám najbližšia; estetický postoj k obrazu mamičky.

4. Aktivujte slovnú zásobu detí na túto tému.

Prípravné práce: prezeranie reprodukcií, kreslenie portrétov v samostatných činnostiach.

Materiály: list na šírku, štetce, akvarel.

1. Úvodné slovo učiteľa. Organizovanie času.

Už tradične sa u nás koncom novembra oslavuje Deň matiek.

Mama je úplne prvé slovo, ktoré dieťa povie. Mama je najbližšia osoba, matka sa neustále stará o svoje dieťa, chráni ho. Mama bude vždy ľutovať, chápať a odpúšťať a bude milovať svoje dieťa, nech sa deje čokoľvek. Materská starostlivosť a nezištná láska nás zahrievajú k samým Staroba.

Na Deň matiek sa poďakujem

Všetkým matkám našej Zeme,

Takže miliarda tvojich úsmevov,

Mohli sme vidieť každý deň!

Koniec koncov, matka dala život,

Prichádzame k nej s radosťou aj s ťažkosťami,

Vždy sa o to snažte starať,

Bude reagovať láskavo!

A teraz vám prečítam príbeh od Jurija Jakovleva "matka"

(čítanie príbehu učiteľa)

Didaktická hra "Sladké nič" (deti volajú láskavé slová adresované matke)

2. Konverzácia. Úvod do témy.

Chlapci, dnes tam budeme nakresliť portrét osoba, ktorú najviac miluješ - mamičky.

Predtým ako začneš farba, pripomeňme si, čo to je portrét? (odpovede detí)

Aký tvar má ľudská hlava? (deti: oválny). Nakreslite ovál vo vzduchu.

Kde sa nachádzajú oči človeka a aký majú tvar? (oči sú umiestnené pod čelom a majú tiež oválny tvar, kde sa nachádza nos a ústa?

(deti pomenujú umiestnenie častí a učiteľ nakreslí na tabuľu lineárnu kresbu)

A teraz, chlapci, spomeňte si na matkine oči, farbu matkiných vlasov, mamin úsmev, na svoje obľúbené šperky mamičky a začnite kresliť.

3. Praktická časť.

Učiteľ pripomína deťom, kde majú začať kreslenie, o vzťahu medzi veľkosťami hlavy, krku a ramien.

4. Zhrnutie. Reflexia.

Analýza hotových prác. Organizácia kreatívneho stánku "Moja mama".





Zheldasheva Oksana Valentinovna
Názov práce: učiteľ
Vzdelávacia inštitúcia: MCOU „škola 31 pomenovaná po Nuri Tsagovej“ predškolský modul 29
lokalita: Nalčik, Kabardino-Balkarská republika
Názov materiálu: Abstraktné
Predmet: Poznámky ku kresbe v seniorskej skupine „Portrét matky“
Dátum publikácie: 21.03.2016
kapitola: predškolská výchova

Poznámky ku kresbe v seniorskej skupine „Portrét matky“

Úlohy:
1. Rozšírte predstavy detí o sviatku „Deň matiek“ 2. Formujte vedomosti detí o žánri maľby - portrét. Naučte sa kresliť portrét svojej matky a sledujte tvar, proporcie a umiestnenie častí tváre na kresbe; sprostredkovať charakteristické, individuálne vlastnosti vašej matky (farba očí, farba vlasov). 3. Pestujte lásku, starostlivosť, nežný postoj k osobe, ktorá je vám najbližšia; estetický postoj k obrazu matky. 4. Aktivujte slovnú zásobu detí na túto tému. Prípravné práce: skúmanie reprodukcií, kreslenie portrétov v samostatných činnostiach.
Materiály:
albumový list, štetce, akvarel. Obsah organizovaných detských aktivít
1. Úvodné slovo učiteľa. Organizovanie času.
Už tradične sa u nás koncom novembra oslavuje Deň matiek. Mama je úplne prvé slovo, ktoré dieťa povie. Mama je najbližšia osoba, matka sa neustále stará o svoje dieťa, chráni ho. Mama bude vždy ľutovať, chápať a odpúšťať a bude milovať svoje dieťa, nech sa deje čokoľvek. Materská starostlivosť a nezištná láska nás hreje až do staroby. Na Deň matiek sa poďakujem všetkým matkám našej Zeme, aby sme každý deň videli miliardu vašich úsmevov! Veď matka dala život, Sme s radosťou aj v ťažkostiach, Vždy sa snažte o ňu postarať, Ona odpovie láskavo! A teraz vám prečítam príbeh Jurija Jakovleva „Mami“ (čítanie príbehu učiteľom) Didaktická hra „Nežné slovo“ (deti pomenúvajú láskyplné slová adresované mame)
2. Konverzácia
.
Úvod do témy
. Chlapci, dnes nakreslíme portrét osoby, ktorú máte najradšej - vašej mamy. Než začneme kresliť, pripomeňme si, čo je to portrét? (odpovede detí) - Aký tvar má ľudská hlava? (deti: oválne). Nakreslite ovál vo vzduchu.
- Kde sa nachádzajú oči osoby a aký majú tvar? (oči sú umiestnené pod čelom a majú tiež oválny tvar, kde sa nachádza nos a ústa? (deti pomenujú umiestnenie častí a učiteľ urobí lineárnu kresbu na tabuli) - A teraz, chlapci, pamätajte mamine oči, mamina farba vlasov, mamin úsmev, obľúbená dekorácia maminy a začni kresliť.

Didaktická hra „Pomenujte to s láskou“.
Oči - oči Obočie - obočie Nos - nos Pera - huba Líca - líca Pery - pery, pery Čelo - čelo Uši - uši Vlasy - chĺpky atď. Hodina telesnej výchovy „Ako naši chlapi“ Tak ako naši chlapi, aj ich nohy sa veselo klepú: Top-top-top, top-top-top. A nohy sú unavené, dlane tlieskajú: klop-tlieskať-tlieskať, tlieskať-tlieskať-tlieskať. A potom deti tancujú vedľa seba v podrepe. Dolu hore, raz-dva, raz-dva. Takto tancujú deti. A keď začnú utekať, nikto ich nemôže chytiť.
3. Praktická časť.
-Teraz sa pohodlne usaďte, zatvorte oči a spomeňte si, aké oči, nos, rovný alebo zvlnený má vaša mama a či má na tvári úsmev. - Zopakujme si ešte raz, čo robíme ako prvé, čo potom a ako svoju prácu ukončíme. Tí, ktorí sa už spamätali, môžu začať realizovať. Samostatná práca detí. Pripomínam vám, ako správne sedieť pri stole.Počas lekcie vám odporúčam nakresliť veľkú tvár na list papiera, premaľovať jej tvar celým štetcom a nechať miesto na vlasy v hornej časti listu. Špičkou štetca zobrazujeme časti tváre. Všetky deti usilovne kreslia, učiteľ im pomáha. Päť minút vopred vás upozorňujem, že práca je hotová.
4. Zhrnutie:
Dnes každý z nás daroval svojej mame - namaľovali sme jej portrét. Deti analyzujú svoje kresby a hovoria o svojich matkách. Všetci ste sa veľmi snažili a nakreslili ste dobrý portrét svojej matky. Portréty vašich mamičiek boli krásne, pretože všetky deti milujú svoje mamy.

Súhrn priamych vzdelávacích aktivít

o zvládnutí umeleckej tvorivosti.

Téma: Kvety pre mamu (ku Dňu matiek)

Poznámky učiteľky MKDOU č. 17, Kirov, Natalia Sergeevna Sedelnikova

Cieľ: Rozvoj výtvarných a tvorivých schopností detí prostredníctvom výučby netradičných techník kreslenia.

Rozšírte chápanie sviatku Dňa matiek, naďalej učte deti viesť dialóg, hovoriť o ich vzťahu s matkou, zdieľať myšlienky a pocity pre svoju matku. Obohaťte slovnú zásobu detí

2. Ovládať techniky nekonvenčných metód kreslenia

3. Rozvíjajte tvorivý potenciál dieťaťa (poskytnite deťom príležitosť

schopnosť prejaviť kreativitu a predstavivosť vo svojich činnostiach); rozvíjať samostatnosť pri výbere predmetu, schopnosť aplikovať netradičné metódy kreslenia v praxi.

Vybavenie a materiály: kresba v obálke „Deti blahoželajú svojej matke“, gvaš, kvetinové šablóny, pečiatky na zeleninu, špongia, listy papiera s nakresleným obrysom vázy, handry, krabica s prekvapením.

Priebeh podujatia:

Vychovávateľ:

Niekto mi to hodil do okna,

Pozri - list.

Možno je to slnečný lúč

Čo ma šteklí na tvári.

Možno je to vrabec

Zhodili ste to počas letu?

Alebo je to písmeno ako myš,

Nalákaný k oknu? (nájde obálku)

Zaujímalo by ma, čo je v obálke? (kresba „Deti blahoželajú matke“)

Kto je zobrazený na obrázku?

Komu gratulujú deti?

Kto prišiel ku mne dnes ráno? Mamina!

Kto povedal: "Je čas vstať!" Mamina!

Kto už uvaril kašu? Mamina!

Kto nalial čaj do šálky? Mamina!

Kto ako dieťa miluje smiech? Mamina!

Kto je najlepší na svete? Mamina!

Aký sviatok bude čoskoro? (sviatok ku Dňu matiek)

Toto je deň najbližších a najdrahších ľudí – našich mamičiek. Mnoho krajín oslavuje tento sviatok, ale každá krajina má svoj vlastný deň a mesiac. A ich vlastné tradície slávenia tohto sviatku.

Chcete o tom vedieť?

Napríklad vo Fínsku a Estónsku v tento deň vejú vlajky. V USA a Austrálii je na odeve pripevnený kvet karafiátu, buď červený alebo biely. V Rakúsku pečú špeciálne koláče.

A všetky mamičky dostávajú pekné slová a suveníry.

V Rusku sa Deň matiek oslavuje poslednú novembrovú nedeľu.

Skúsme povedať mame pekné slová a zahrajme si hru „Continue the Sentence“. Ja začnem vetu a ty ju dokončíš.

Moja mama je najviac...

Moja mama je v tom najlepšia...

Moja mama je šťastná, keď som.....

Moja mama sa hnevá, keď...

Mám rád, keď moja mama....

S láskou volám mame.....

Ako veľmi milujete svoju matku, je zrejmé z vašich odpovedí.

Kto perie, varí, perie,

Unavuje sa v práci

Vstávať tak skoro?

Len starostlivosť... (matka)

Naozaj, naše mamy majú veľa práce. Ale môžeme jej pomôcť.

(Uskutočňuje sa telesná výchova - deti vykonávajú vhodné pohyby)

Spoločne pomáhame mame,

Všade utierame prach.

Teraz perieme oblečenie,

Opláchnite a vyžmýkajte.

Zametáme všetko okolo,

A utekaj po mlieko.

Večer sa stretneme s mamou,

Otvárame dvere dokorán,

Pevne objímeme mamu.

Deň matiek sa oslavuje v rodine, dávajú sa kvety, blahoželania, darčeky, pohľadnice. Oteckovia a deti prajú mamičkám zdravie, šťastie a lásku. Alebo môžete len prísť. Objímte svoju mamu a povedzte jej „ďakujem“ za jej lásku a starostlivosť.

Na dovolenke je zvykom dávať darčeky. Mamičky s potešením dostávajú kvety.

Máte už pripravené kytice pre mamu? nie? Navrhujem, aby teraz všetci spoločne pripravili kytice pre mamičky, ktoré si môžete vytvoriť sami pomocou šablón a špongie.

(Praktická práca: deti pomocou kontúrovacej šablóny odtlačia hubkou kvety a vyrábajú kytice)

Na stoloch sú aj pečiatky so zeleninou. Môžu byť použité na ozdobenie vázy, alebo môžu byť použité vo vašej kytici.

Poďme do práce.

(Od učiteľa - individuálna pomoc a poradenstvo v technike kreslenia.

Po dokončení práce sa uskutoční výstava.)

Pozrite sa, aké krásne kytice ste vyrobili pre mamičky! Poďme si zablahoželať sami. Po vyučovaní tieto slová podpíšeme na vaše výsledné pohľadnice. Ponúkam vám tip:

Milá mamička moja mamička......

Možnosti:

... Táto kytica bude len pre vás!

... Nech je táto ruža tvoja.

Skvelé slová! Páči sa ti to? Akú máš teraz náladu?

Chlapci, namiesto listu sa objavila krásna krabica.

A krabica nie je jednoduchá

Vo vnútri však nie je prázdny.

Toto je zázrak, toto je poklad -

Tu je odmena pre chlapcov!

Dakujem za radu!

Téma: "Moja najdrahšia matka!"

Hudba „Baby Mammoth Song“ hrá potichu. Deti sedia na stoličkách v polkruhu.

Vychovávateľ:

Chlapci, počúvajte, o kom je táto pieseň?

deti:

O mame.

Vychovávateľ:

Mama - koľko tepla a náklonnosti toto slovo nesie, toto slovo sa používa na označenie najdrahšej, najbližšej osoby

Mama je začiatok nášho života, najteplejší pohľad, najláskavejšie srdce, najláskavejšie ruky.

Mama nás učí byť čestnými a statočnými, radí, stará sa o nás a chráni nás.

Mama vždy chce, aby jej deti vyrastali zdravé, inteligentné, láskavé a zdvorilé.

Koncom novembra naša krajina oslavuje nádherný sviatok „Deň matiek“. Ľudia blahoželajú svojim matkám. A dnešnú lekciu venujeme tomuto dňu.

Deti, kto je vaša matka?

(Deti čítajú poéziu).

dieťa:

Mama je rozprávka!

Mama sa smeje!

Mama je nebo!

Mama je svetlo!

dieťa:

Mama je šťastie!

Niet lepšej mamy!

Mama je pohladenie!

Mama miluje všetkých!

dieťa:

Mama - zlatá jeseň!

Mama je najdrahšia!

Mama je láskavosť

Mama vždy pomôže!

Vychovávateľ:

Áno, o mame sa dá povedať veľa krásnych slov - milovaná, zlatá, milovaná...

Navrhujem, aby ste povedali krásne slová o svojej matke a navzájom si odovzdávali túto krásnu kvetinu.

Aká je tvoja matka?

deti:

Láskavý, milý, milovaný, milý, krásny, jemný, inteligentný, očarujúci, pozorný, pracovitý, priateľský,.

Vychovávateľ:

Výborne, chlapci, povedali ste veľa krásnych slov o svojich matkách.

Chlapci, matka je potrebná a dôležitá pre každého človeka! Poviem vám o tom príbeh. A volá sa to „Materské srdce“.

„V lese vyrástla veľká krásna breza s tromi malými brezovými dcérkami. Nebojte sa, dcéry, pred horúčavou vás ochránim svojimi roztiahnutými ratolesťami,“ povedala matka Birch, keď bolo horúco. Pritúlite sa ku mne, dcéry, aby vám vietor nezlomil konáre,“ spýtala sa matka Birch, keď fúkal silný vietor. Brezy rýchlo rástli a tešili sa zo života. Po boku mamy sa ničoho nebáli. Jedného dňa bola v lese silná búrka. Hromy duneli, na oblohe šľahali blesky. Malé brezy sa triasli strachom. Breza ich silno objala svojimi konármi a začala ich upokojovať: Nebojte sa, blesk si vás za mojimi konármi nevšimne. Som najvyšší strom v lese. Vtom sa ozval ohlušujúci náraz, ostrý blesk udrel priamo do Brezy a spálil jadro kmeňa. Breza, ktorá si pamätala, že chráni svoje dcéry, nezačala horieť. Dážď a vietor sa snažili Birch zraziť, ale ona stála. Až keď prešla búrka a nad zemou zasvietilo slnko, kmeň brezy sa zakolísal. Keď padala, pošepkala svojim dcéram: „Neboj sa, ja ťa neopustím. Blesku sa mi nepodarilo zlomiť srdce. Môj kmeň bude obrastený machom a trávou, ale srdce mojej matky v ňom nikdy neprestane biť." Pri páde kmeň brezy nezasiahol ani jednu z troch dcér. Odvtedy okolo starého pňa rastú tri štíhle brezy. A pri brezách leží kmeň obrastený machom a trávou, v ktorom bije matkino srdce.“

(Otázky pre deti)

Prečo si myslíte, že matky vždy chránia svoje deti?

(Deti aktívne odpovedajú na otázku)

Vychovávateľ:

Pozorovali ste niekedy, čo robí mama doma s domácimi prácami?

(Odpovede detí).

Hra „Mamini pomocníci“.

Postavte sa do kruhu. Vyberme si vodcu, postaví sa do stredu kruhu. A zvyšok bude predstierať, že sú matky. Moderátorka vypíše, čo robí mama doma, a my ukážeme.

(Deti dokončia úlohu).

(Posaďte sa na stoličky).

Vychovávateľ:

Čo môžeme urobiť, aby sme potešili mamu?

(Odpovede detí)

Kresba: „Darček pre mamu“

Vychovávateľ:

Navrhujem, aby ste nakreslili niečo, čo poteší vašu matku - krásny kvet ruže.

(Deti kreslia dlaňami).

Vychovávateľ:

Z ktorých častí sa skladá ruža?

(stonka, listy, púčik)

Učiteľ objasňuje význam slova „púčik“. Potom vedie prstovú gymnastiku „Kvety“:

Naše šarlátové kvety otvorili svoje okvetné lístky.

(Ukážte dlane s roztiahnutými prstami.)

Vetrík mierne dýcha, okvetné lístky sa kývajú.

(Pomaly potraste dlaňami doľava a doprava.)

Naše šarlátové kvety pokrývajú okvetné lístky.

(Pomaly im zatni prsty v päste.)

Ticho zaspávajú a krútia hlavami.

(Vykonajte pohyby hore a dole päsťami.)

Učiteľ navrhuje začať kresliť, ukazuje a vysvetľuje.

Učiteľ pozoruje a pomáha.

(Hudba „Song of the Baby Mammoth“ hrá potichu).

Chlapci, naša lekcia sa skončila. O kom sme dnes hovorili? Na čo najradšej spomínate? Postavíme sa do kruhu a chytíme sa za ruky. Teraz zo mňa bude prúdiť „teplo“ v kruhu, to znamená, že so zatvorenými očami zľahka potrasiem susedovi rukou, on ďalšiemu a tak ďalej v kruhu. Chcem ti dať aj malé srdiečko, ktoré symbolizuje moju lásku k tebe. Vďaka všetkým!