Vzdělávací hra matek a mláďat. Shrnutí lekce o vývoji řeči: "Čí matka? Čí dítě?"

Věra Kulbovská

Didaktická hra„Kde, čí Matka

Drazí kolegové! Upozorňuji na další didaktický hra pro střední věk „Kde, čí Matka?

Účel hry: systematizovat znalosti dětí o domácích zvířatech a jejich mláďatech.

Úkoly:

Upevnit znalosti dětí o zvířatech a jejich mláďatech;

Aktivovat slovní zásobu dětí;

Rozvíjet řečovou a motorickou aktivitu, myšlení dětí;

Pěstovat zájem o zvířata, pozornost, inteligenci.

Průběh hry

První možnost. Uspořádejte kartičky s dospělými zvířaty do skupin a rozdejte kartičky s miminky dětem. Učitel vysvětlí pravidla hry: Teď my Pojďme si zahrát hru„Kde, čí Matka. Každý z vás má kartičku s mazlíčkem. Teď budu napodobovat hlasy zvířátek a ty děti, které mají kartičku s mládětem tohoto zvířátka, půjdou maminku hledat. Vyhrávají ty děti, které správně našly svou matku.

Druhá možnost. Své maminky můžete najít pomocí hádanek nebo vyzvat děti samotné, aby o svém miminku vyprávěly, a ostatní děti hádají, čí miminko to je.

Třetí možnost. Rozdělte děti na dvě skupiny:

2 – mláďata.

Učitel vysvětluje, že všechno "mláďata" smíšené, musíme jim pomoci najít jejich vlastní "Maminka". Na signál učitele "mláďata" najít jejich "Maminka".

Kůň a hříbata

Prase s selaty

Pes se štěňaty


Ovce a jehňata


Kočka a koťata


Kráva a telata


Koza a děti


Publikace k tématu:

Didaktická hra Didaktická hra "Opice" úkol: rozvíjet myšlení, vynalézavost, chuť hrát si s vrstevníky. pravidlo hry: skládat z jednotlivých.

Přes léto tráví děti ve školce hodně času venku. Je zde možnost pozorovat a experimentovat. Mělo by.

Didaktická hra pro rozvoj řeči "Tady je naše matka!" Cíl: upevnit schopnost korelovat jména dospělých zvířat a jejich mláďat; Že jo.

Účel hry: Seznámit děti s domácími zvířaty a ptáky Cíle: Upevnit chápání domácích zvířat a ptáků: dospělých a jejich mláďat.

Didaktická hra "Semafor" Didaktická hra „Semafor“ Účel: Vytvoření základů pro bezpečnost vlastního života na ulici a na silnici. Představte ty, kteří jsou k dispozici.

Hra vznikla na základě již nepoužitých laserových disků, na kterých byly aplikovány obrázky tří typů didaktických figurek. Figurky jsou vyobrazeny.

Cíl: Rozvíjet znalosti dětí o velkých podnicích v regionu Perm a jejich významu v životě lidí. Cíle: 1. Rozšířit znalosti dětí o.

Didaktická hra na kognitivní rozvoj pro předškolní děti.

Tato hra pomůže učitelům mateřských škol mladšího, středního a vyššího předškolního věku zpestřit předmětově-prostorové vývojové prostředí, což je jeden z hlavních požadavků federálního státního vzdělávacího standardu. Děti mohou samostatně najít potřebné možnosti herních aktivit metodou pokusů a omylů.

Didaktická hra „Zvířata a jejich mláďata“.

Již od raného předškolního věku se děti v mateřské škole učí rozlišovat a pojmenovávat nejen zvířata, ale i jejich mláďata.
Předchozí práce: Od druhé nejmladší skupiny jsme děti seznamovali se jmény zvířátek, jejich podobou, jak křičí a teprve potom je postupně začali seznamovat s jejich mláďaty. V procesu seznamování jsme použili různé beletrie - písničky, říkanky, básničky, pohádky.
Účel hry: upevnit znalosti dětí o zvířatech a jejich mláďatech.
Cíle hry:
1. Vytvářet podmínky pro samostatné uplatnění znalostí o zvířatech a jejich mláďatech ve hře.
2. Rozvíjejte dětskou řeč, schopnost správně korelovat obrázky zvířat a jejich miminek a kreativní iniciativu.
3. Vštěpovat dětem smysl pro vzájemnou pomoc a touhu sdílet zkušenosti a znalosti s vrstevníky.
Materiál: průhledné krabice s obrázky zvířat na víku a obrázky jejich dětí na spodní straně víka. Hry jsou vyrobeny z průhledných plastových krabiček 3 x 5 cm (od jehel na šití, ale můžete použít krabičky z vatových tamponů), což umožňuje dospělému i dítěti všimnout si chyb a opravit je.





Možnosti použití hry:
1. V počáteční fázi používáme pouze domácí zvířata. Učitel rozdá dětem krabice s obrázky miminek, poté ukáže víko s obrázkem zvířátka a zeptá se: „Kdo je to?“, Děti odpoví, pojmenují a hledají mládě tohoto zvířátka, přičemž krabici přikryjí víko. Totéž platí pro seznamování s divokými zvířaty.
2. Na druhém stupni učitel vyzve děti, aby samy otevřely všechny krabice a poté jim vybraly dvojici.
3. Hra „Nádherná taška“. Na stole jsou víčka (krabice) s obrázky zvířat a krabice (víčka) s obrázky mláďat jsou umístěny v tašce. Děti se střídají ve vyndavání víka a hledání dvojice zvířátek.
4. Hra „Školka pro zvířátka“ – „zvířecí maminky“ vezmou „malé děti“ do školky. Tam si „děti“ hrají, zpívají, chodí, jedí atd. Poté „matky“ vezmou děti „domů“ (skládají krabice dohromady) - tuto možnost vymyslely samotné děti, což naznačuje dětskou kreativní iniciativu.
5. Hru lze použít k vytvoření matematických pojmů „Porovnej, kdo je více, kdo je méně?“
6. Hru lze použít k rozvoji řeči „Kdo chybí?“
7. Ve středním věku uspořádejte soutěž „Divoká a domácí zvířata“,
8. Ve starších skupinách lze tuto hru využít jako soutěž „Kdo rychleji najde matku a dítě?“
9. Tuto hru lze využít k dramatizacím známých uměleckých děl i k tvůrčím dramatizacím.
Věřím, že tato hra bude schopna rozvinout mnoho dalších nápadů pro tvořivé učitele na pestré využití tohoto herního materiálu.

úkoly:

Výchovné: vyvolat emocionální reakci, pěstovat humánní přístup ke zvířatům.

Vzdělávací: Upevnit znalosti o domácích zvířatech. Pomocí beletrie se seznamte se jmény mláďat zvířat a zapamatujte si slova „štěně“, „kotě“, „hříbě“, „tele“. Naučte děti rozlišovat mezi dospělými zvířaty a jejich mláďaty. Přispívat k rozvoji zvukové expresivity řeči: vyslovování onomatopoje (hlasitý, tichý, tenký hlas atd.). Pěstujte humánní přístup ke zvířatům.

Vývojové: rozvíjet logické myšlení, paměť.

Materiál: velké autíčko - náklaďák. Hračky - kráva, kůň, kočka, pes. Prezentace v DVD disk"Domácí mazlíčci". Tématické obrázky „Domácí zvířata a jejich mláďata“.

Průběh lekce

Část I

Ozve se zaklepání na dveře skupinové místnosti.

Vychovatel. Čau lidi, někdo klepe...

Vyjde ze dveří a přinese do skupinové místnosti velké autíčko, v jehož zadní části jsou hračky: kráva, kočka, pes a kůň.

Vychovatel. Děti, podívejte: kdo nás přišel navštívit?

(Sborové a individuální odpovědi).

Vychovatel.Že jo! Kočička, kráva, pes a kůň!

(Vysvětluje) - To jsou domácí mazlíčci.

Část II

Učitel ukazuje dětem obrázky na diapozitivechDVD disk („Kočka“, „Pes“, „Kráva“, „Kůň“).

vychovatel:- Jaká zvířata jsou zobrazena na každém obrázku?

(Děti je poznají a pojmenují.)

Kdo má vroucně rád dítě?

Kdo se o miminko postará?

Kdo tě ochrání před větrem?

Bude nadávat a odpouštět?

Kdo tě přikryje dekou?

Kdo ti dá mléko?

Kdo vám poví pohádku před spaním?

Tichým, laskavým šeptem?

Samozřejmě, uhodli jste - je to vaše máma!

No a co ostatní...

V kotě, v tele,

Ve štěněti, v hříběti

Jsou tu nějaké matky?

O tom to je

Pojďme si popovídat.

Učitel ukazuje obrázky na snímcích jeden po druhém.DVD disky zobrazující dospělá zvířata a mladá zvířata.

Vychovatel. Kdo je na obrázku?

(Sborové a individuální odpovědi dětí.)

To je správně! Kráva. A kdo je vedle ní? Tohle je její miminko – telátko. Kdo je to?

Opakujte: "Kráva a tele."

Podívejte - kráva je velká, ale tele je malé. Kráva má rohy a je naražená. Tele nemá rohy, ještě nevyrostlo. Kráva je velká, hlasitě bučí, natažená: "M-M-U-U-U."

Děti reprodukují bučení krávy a telete (sborově i jednotlivě).

Na louce cválá tele,

"Moo-oo-oo" - křičí,

Ale on nepláče

Matka kráva volá.

Pije mléko

Jak tele, tak ty

Učitel ukáže další snímek.

Vychovatel.

Podívejte, kdo je na tomto obrázku?

Vychovatel.

Že jo! Pes! A kdo je vedle ní? Toto je její mládě - štěně. Kdo je to? - - - Opakujte: "Pes se štěnětem."

Pak se podívají na skluzavku „Kůň s hříbětem“.

Vychovatel.

Hříbě prohnulo krk

Silné koňské dítě,

Jen jsem se postavil na kopyta,

Běžel za matkou.

Další snímek „Kočka a kotě“.

Vychovatel.

Podívejte, hrají si na schovávanou

Hravá koťátka.

Skrytá u okna

Tiše tiše matka kočka

Učí děti hrát si:

Míč se kutálí po podlaze,

Pomocí myši si představte míč.

Buď tě vyhodí, nebo tě chytí!

(Děti odpovídají na otázky učitele sborově i samostatně, napodobují hlasy zvířat). Učitel poskytuje další informace např. o zvycích domácích zvířat a proč je lidé potřebují.

Učitel vypráví dětem o tom, jak se dospělá zvířata starají o svá mláďata: olizují, chrání, chrání. Slova „štěně“, „kotě“, „hříbě“, „tele“, „mládě“ a „mláďata“ jsou posílena v neformálním dialogu.

Didaktická hra „Najdi dítě pro mámu“.

Cíl: naučit, jak spojit obrázky dospělých zvířat s obrázky mláďat zvířat. Rozvíjet u dětí logické myšlení a řeč.

Učitelka upozorní děti na auto, které hosty přivezlo, a nabídne následující příběh.

Vychovatel.„Jednoho dne tele, kotě, štěně a hříbě utekli daleko od domova a ztratili se; Vyplašené matky je jely hledat autem. Kotě, to byl nejmenší, klopýtal a mňoukal. Jak mňoukal?

(Sborové a individuální odpovědi.)

Vychovatel. Kočka ho slyšela a zavolala: "Mňau-mňau."

Učitelka vyzve jedno z dětí, aby si vzalo kočku ze zadní části auta (najděte ji mezi ostatními „matkami“), společně s touto hračkou jděte ke stolu, na kterém jsou obrázky znázorňující kotě, hříbě, telátko a štěně a vyberte si kočku. Podobně děti plní další tři úkoly – vybírají požadovaný obrázek.

IIIČást.

Didaktická hra „Řekni slovo“.

Cíl: naučit se dokončit slova po přečtení básně. Rozvíjet dětskou řeč.

Bylo jednou jedno malé ŠTĚŇÁTKO.

Nicméně vyrostl

A teď to není štěně -

Dospělý....

Hříbě každý den

Vyrostl a stal se... .

Tento důležitý CAT Fluff

Byl jsem malý...

A statečný COCK

Cro-o-chtění...

Pedagog: nyní posadíme maminky a jejich miminka do auta a vezmeme je na procházku/

Galina Zhuravleva
Ekologická hra „Maminky a miminka“

Drazí kolegové! Upozorňuji na vzdělávací hru pro malé děti « Maminky a miminka» . Dílo je vyrobeno z překližky pomocí skládačky a zdobeno zářivými obrázky domácích zvířat a jejich mláďat. Pomocí této hry se dítě seznámí s hlavními domácími zvířaty. (kráva, kuře, kočka, pes) a naučit se jména jejich dětí (kotě, tele atd.).

Pro lepší asimilaci materiálu můžete použít dva cesta:

1. Pečlivě si prohlédněte obrázky a prodiskutujte s dítětem detaily obrázku („jaké krásné tele, červené, s rohy“ atd.). Děti mají rády vše zajímavé, a tak si mnohé z nich rychle zapamatují jména zvířat, pokud je budou studovat prostřednictvím živé diskuze nad obrázkem.

2. Čas od času si můžete obrázky prohlédnout jednoduchým vyslovením jmen maminek a miminek.

Zdá se mi, že oba způsoby jsou dobré a měly by se kombinovat.

Cíle: Rozvíjet u dětí chápání světa zvířat; povzbuzovat děti, aby poznávaly a pojmenovávaly zvířata a jejich mláďata; podporovat rozvoj řeči a pozornosti.

Rozpočtová předškolní vzdělávací instituce

obecní formace Dinskoy okres

"Školka č. 9"

o vývoji řeči

první juniorská skupina

Věk dětí: 2-3 roky

Předmět: „Čí matka?

Čí dítě?

Didaktická hra

Pedagog: Shinkar E.V.

24.01.2017

Přehled vzdělávacích aktivit

O vývoji řeči

v první juniorské skupině

Věk dětí: 2-3 roky

Téma: Didaktická hra: „Čí matka? Čí dítě?

Pedagog: Shinkar E.V.

Druh aktivity: "Vývoj řeči". Integrace se vzdělávacími oblastmi: „Kognitivní rozvoj“, „Sociálně-komunikační rozvoj“"Fyzický vývoj.

Cílová: představit názvy okolních objektů.

úkoly:

Vzdělávací:

    naučit děti rozlišovat mezi dospělými zvířaty a jejich mláďaty.

Vzdělávací:

    formovat a aktivovat slovní zásobu - domácí zvířata a jejich mláďata (kráva, koza, kočka, pes, kůzle, tele, štěně, kotě).

    rozvíjet dětskou zvídavost, paměť a myšlení;

Vzdělávací:

    podporovat rozvoj kultury komunikace s dospělými a vrstevníky, projev emocionální reakce;

Metody a techniky: zkouška, četba poezie, hádanky, položení problematické otázky, rozhovor.

Materiály, vybavení: hračky, mazlíčci a jejich mláďata, d/i „Čí máma?“, vystřihované obrázky „Domácí mazlíčci“, básničky, hádanky o zvířatech.

Přípravné práce: konverzace o zvířatech, prohlížení ilustrací na téma: „Domácí zvířata“, vedení didaktické hry „Na našem dvoře“, zapamatování básní A. Barto „Koza“, „Kůň“

Fáze 1. Podporovat formování vnitřní motivace u dětí.

Pozdravy:

Dili-dili, dili-dili,

Rachoty všechny probudily

Všechny sežerou, všechny zabijí, všechny uspějí – medvíďata

Dili-dili, dili-dili, všichni se probudili?

vychovatel: kluci, chcete jet autem do vesnice babičky Ariny.

Hudební kompozice (autem). Jezdí autem (na hudbu). Učitel působí jako řidič.

Tak jsme přišli do vesnice babičky Ariny.

vychovatel: Kluci, teď si budeme hrát s našimi houbami.

Cvičení: "Úsměv"

Přitáhli si rty k uším a usmívali se jako žáby.

Cvičení: "Proboscis"

Houby vymačkáme do tuby a vznikne nám proboscis.


(Učitel mu dá šátek na ramena.)

2. Průběh vzdělávací činnosti

Babička Arina: Ahoj hoši. Jsem moc rád, že jsi mě navštívil, jak jsi se tam dostal? Pokuta?

Odpovědi dětí

Babička Arina: Ale nebydlím ve vesnici sám a chci vám představit zvířata, která žijí ve vesnici se mnou.Hádej hádanku.

Špičaté uši
Na tlapkách jsou polštáře,
Knír je jako štětiny.
Prohnutá záda.
Přes den spí a leží na sluníčku.
V noci se toulá a vydává se na lov.(Kočka)

Odpovědi dětí.

Zajímalo by mě, jak jste uhodli, že je to kočka?

Odpovědi dětí.

Babička Arina: Velká kočičí maminka hlasitě mňouká – mňau, koťátka mňoukajítiše - mňau-mňau.

Upozorňuje na polici, kde sedí kočka (realistická hračka).

Kluci, podívejte, dnes k nám přišla na návštěvu kočka.

Řekněte mi, je to dospělá kočka nebo kotě?

Odpovědi dětí.

Co ráda jí?

Odpovědi dětí.


Vytváření hádanek o domácích mazlíčcích.

Učitel aktivuje kognitivní činnost. Povzbuzuje k přemýšlení.

Babička Arina: Hádejte další hádanku.

Kdo ještě žije v mé vesnici?

Už to přijde, už to přijde,

Všichni třesou vousy,

Žádá nějaké bylinky:

"Meh, ano meh,

Dej mi trochu trávy...“(Koza).

Odpovědi dětí.

Přesně tak, kozo.Kdo je vedle ní? Tohle je její dítě - dítě. Podívejte se chlapi, koza je velká a dítě je malé. Koza hlasitě a protáhle bučí M-e-e-e. a lýtko je tiché M-e-e-e. (Děti říkají bučení kozy).

Aby se stal jejím přítelem

Musím jí dát kost

Ne, ona není tyran

Bydlí v chovatelské stanici...(Pes).

Odpovědi dětí.

Samozřejmě je to pes!Kdo je vedle ní? Toto je její mládě - štěně.

Pes hlasitě štěká fu-woof-woof a štěně tiše štěká wouf-woof

Brzy ráno...

Rohy jdou pryč

Tiše bzučí,

Na vodní louky:

Štípněte trávu

A pomalu se pást -

Lahodné, zapařené

Zásobte se mlékem.(Kráva)

Odpovědi dětí.

Ano, tohle je kráva a její dítě je tele. Podívejte se, kráva je velká a tele je malé. Kráva hlasitě a protáhle bučí M-oo-o-o. a tele tiše M-u-m-u-m-u. (Děti říkají bučení krávy).

Babička Arina: ( střídavě zobrazuje figurky domácích mazlíčků z hádanek).

Kluci, které zvíře má rohy? chlupatý ocas?

Odpovědi dětí.

Babička Arina: Které zvíře má nejdelší ocas?

Odpovědi dětí.

Babička Arina: Kdo má hebkou srst a kdo hladkou?

Odpovědi dětí.

Babička Arina: Výborně, kolik toho víš!

Jak lze tato zvířata nazvat?

Odpovědi dětí.

Babička Arina: Kluci, naše kočka se trochu nudí. Pohlaďme ji a říkejme jí milá slova.

Doporučuji vám hrát.

Prstová hra "Paws-scratch" :

Kočka - Murka,

Šedá kůže

Měkké tlapky (děti si položí ruce na kolena a zatnou je v pěst).

A v tlapkách jsou škrábance (narovnávají si prsty a škrábou se jako vtip).

Problémová situace:

Babička Arina: Kluci, naši mazlíčci přišli o svá miminka. Co dělat?

Odpovědi dětí.

( Děti přistupují ke stolu, na kterém jsou rozloženy poloviny obrázků domácích mazlíčků).

Didaktická hra „Shromážděte celek“.

Babička Arina: Kluci, nemůžu sbírat obrázky, pomozte mi.

(Dejte každému jeden obrázek, najděte pár, sbírejte).

Babička Arina: Výborně, kluci, dám vám je za to.

(Babička Arina dává dětem hru „mazlíčci“ jako dárek na rozloučenou, učitelka jí sundává šátek ).

vychovatel: Výborně, víš toho tolik.Chválí chlapy.

(

vychovatel: Kluci, je čas, abychom šli do školky.

Jak jsme se dostali k babičce Arině?

Odpovědi dětí.

Vozili jsme to zpátky do školky. Přijeli jsme.

( Hudební skladba "Autem")


3. Usnadňujeme reflexi dětí na základě výsledků činností

vychovatel: kam jsme dnes šli?

Odpovědi dětí.

Kdo tě pozval do vesnice?

Odpovědi dětí.

Jak se jmenují mláďata koček, psů, krav, koní?

Odpovědi dětí.

Výborně! Kluci, vzpomněli jsme si na domácí zvířata a jejich mláďata, která jsme viděli ve vesnici u babičky Ariny.